Zasady użytkowania, konserwacji i pielęgnacji drzwi

Podczas użytkowania stolarki drzwiowej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach użytkowania, wynikających z właściwości materiałów wykorzystywanych do produkcji tej stolarki.

Powłoka lakiernicza

Powłoki lakiernicze maja zazwyczaj wieloletni okres trwałości. Stan powłok malarskich powinieneś kontrolować co najmniej dwa razy w roku (wiosna i jesienią), zwracając szczególną uwagę na zewnętrzne powierzchnie ram. Zawsze należy także pamiętać o tym, że powłoki malarskie drzwi wykończonych w ciemnych kolorach i wbudowanych po stronie południowo-zachodniej wykazują tendencje do mniejszej trwałości. Ich żywotność jest także zależna od stopnia zanieczyszczenia środowiska w jakim się znajdują.

Przy pielęgnowaniu powłok lakierniczych należy zachować podstawowe reguły postępowania:

Okucia

Aby okucia działały bezproblemowo, powinieneś je mniej więcej co pół roku smarować preparatem na bazie silikonu, smarem lub olejem maszynowym (bez zawartości żywic i kwasów). Preparat taki będzie je chronić przed korozja i będzie zapobiegać tarciu. Możesz też zastosować do tego celu np. wazelinę. Nie stosuj do tego celu gęstych smarów przemysłowych (np. towot). Nieodpowiednie preparaty mogą powodować nieprawidłowości w działaniu elementów okucia oraz rozpuszczanie zastosowanych środków smarnych.

Uszczelki

Uszczelki elastomerowe (spienione TPE) i teflonowe powinieneś mniej więcej co sześć miesięcy powlekać środkiem konserwującym, który ma im zapewnić odpowiednią elastyczność. Ma to na celu zabezpieczenie ich przed wilgocią oraz zapobiegać ich sklejaniu z powierzchnia profili. Środek konserwujący należy nanieść miękka ściereczką po wcześniejszym oczyszczeniu uszczelek z kurzu wilgotną ściereczką, a także po dokładnym ich osuszeniu.

Co najmniej raz w roku zaleca się dokonania przeglądu okresowego, w trakcie którego sprawdza się:

W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, uszkodzeń lub usterek natychmiast dokonuje się regulacji, naprawy bądź wymiany wadliwych elementów.

Przeglądy okresowe powinny być przeprowadzane przez serwis producenta lub autoryzowanego montażystę.

Twój styl - drzwi drewniane Stolpaw

O drzwiach wiemy wszystko, bo zajmujemy się nimi od ponad 30 lat. Doskonałą jakość drewna połączyliśmy z wysokimi standardami produkcji i montażu drzwi. Dzięki temu naszym Klientom oddajemy produkt z gwarancją doskonałej trwałości na lata.