Drzwi wewnętrzne – ich wybór to wielka sztuka

Zazwyczaj przy wyborze kierujemy się ich wyglądem i przeznaczeniem, a następnie budową i materiałem, z którego zostały wykonane. Inne drzwi wybieramy do łazienki i kuchni, a inne do sypialni czy też salonu, gabinetu. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru warto zainteresować się równie istotnymi aspektami jak technologia wykonania, czy też zastosowane materiały. Budowa drzwi ma równie istotne znaczenie jak ich wygląd (bywa, że większe), ponieważ wpływa na użytkowanie, tłumienie hałasu i bezpieczeństwo, a przy obecnych technologiach nawet na spowolnienie rozprzestrzeniania się ognia (EI30). Drzwi wewnętrzne są znaczącym elementami wystroju wnętrz – dopełniają ich styl. Najpopularniejsze drzwi, które montujemy w naszych pomieszczeniach są to tzw. rozwieralne – składając się z ościeżnicy oraz skrzydła przytwierdzanego do niej zawiasami. Do produkcji drzwi wewnętrznych stosowane są różne materiały: drewno lite i klejone, płyty drewnopochodne (MDF, HDF, sklejka), szkło hartowane oraz tworzywa PVC. Drzwi wykonane z drewna wykańcza się lakierami, bejcą, a także farbami. Z kolei drzwi, które powstały na bazie materiałów drewnopochodnych okleja się różnego rodzaju okładzinami: laminatem, fornirem i ewentualnie maluje lakierami kryjącymi. Powierzchnia drzwi może mieć różną fakturę (zależnie od zastosowanych materiałów): gładka, wytłaczana, częściowo lub całkowicie przeszklona pozwalająca doświetlić wnętrze światłem dziennym. Ci którzy preferują prostą i czystą formę wybierają modele płaskie. Takie drzwi idealnie pasują do wnętrz o minimalistycznym wystroju. Generalnie najtańsza, ale, niestety, najmniej efektowna jest powierzchnia laminowana, zwana też okleinowaną, czyli pokryta sztuczną okleiną, będącą zdjęciem rysunku drzewa. Wzory oklein decydują o dekoracyjności drzwi. Możemy wybierać spośród praktycznie wszystkich rodzajów drewna. Wybór konkretnego wzoru i koloru uzależniony jest od naszych indywidualnych preferencji. Zasada jest zazwyczaj taka, że im bardziej wzór okleiny zbliżony jest do wyglądu naturalnego drewna, tym drzwi są bardziej atrakcyjne – jednak o gustach się nie dyskutuje. Najbardziej dekoracyjne i najoryginalniejsze są drzwi oklejone naturalnym fornirem i zabezpieczone kilkoma warstwami lakieru. Ich zaleta to właśnie autentyczny wygląd i niepowtarzalność usłojenia zastosowanego forniru. Nowością na rynku są drzwi do których produkcji/wykończenia użyto fornirów modyfikowanych. Ta technologia zapewnia całkowitą powtarzalność usłojenia/faktury w ramach zastosowanego gatunku drewna oraz jednolitą kolorystykę drzwi, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej struktury drewna.

Skrzydło drzwi występuje w dwóch wersjach: bezprzylgowe – czyli takie, które po zamontowaniu licują się z ościeżnicą, tworząc równą płaszczyznę (zawiasy chowane), oraz przylgowe – mające wrąb zachodzący na ościeżnice i widoczny zawias. Widać w nich charakterystyczny uskok zamkniętego skrzydła i ościeżnicy. Różnicę można zobaczyć wyłącznie po stronie otwierania drzwi. Natomiast przy zamkniętych drzwiach oba rozwiązania wyglądają identycznie. Jakie są trendy? Obecnie modne są drzwi do których produkcji użyto naturalnych fornirów. Te najoryginalniejsze są forniry z drewna egzotycznego: zebrano bianco i muga, wenge, teak, mahoń, jatoba, merbau, palisander oraz forniry z drzew europejskich np.: dąb, jesion, klon, orzech, czereśnia, buk. Dużym powodzeniem cieszą się również drzwi szklane: gładkie z dekoracyjnego szkła satynowego lub we wzory o nowoczesnych formach. Ten typ drzwi dobrze sprawdza się we wnętrzach obiektów użytku publicznego, a także w pomieszczeniach mieszkalnych urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu. Właściwa aranżacja wnętrz wymaga niezwykłego wyczucia gustu oraz intuicji. Wybór drzwi wewnętrznych podobnie jak podłóg musi być decyzją dobrze przemyślaną. Ponieważ np. kolor ścian łatwo zmienić, dodatki i elementy wystroju również, jednak drzwi będą nam służyły przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Zatem powinny nie tylko harmonijnie współgrać z otoczeniem, ale także być funkcjonalne.

Zasady doboru drzwi wewnętrznych

Kilka głównych zasad doboru drzwi wewnętrznych:

W sztuce jaką jest aranżacja wnętrz należy brać pod uwagę wiele aspektów, takich jak: wygląd, sposób otwierania, jakość użytych materiałów, trwałość, estetyka. Obecnie oferta drzwi wewnętrznych jest bardzo zróżnicowana i szeroka pod każdym względem. Możemy wybierać do woli wśród odmiennego wzornictwa oferowanego w katalogach. Z kolei cena powinna być adekwatna do jakości materiałów i oryginalności proponowanego rozwiązania. Zatem warto wybrać ciekawy design, ale w adekwatnej cenie!

Twój styl - drzwi drewniane Stolpaw

O drzwiach wiemy wszystko, bo zajmujemy się nimi od ponad 30 lat. Doskonałą jakość drewna połączyliśmy z wysokimi standardami produkcji i montażu drzwi. Dzięki temu naszym Klientom oddajemy produkt z gwarancją doskonałej trwałości na lata.